En klick i grytan och voilá – genast får rätten lite mer djup och karaktär. Tomatpuré på tub eller burk kan sätta piff på många olika rätter. Men man bör tillsätta med viss försiktighet, för flera vanliga märken innehåller mögelgifter i nivåer som väcker oro.
Bakgrund till testet
Under hösten fick Testfakta in flera larmrapporter från utlandet om förhöjda halter av mögelgifter i processade tomatprodukter. För att se hur det ser ut på den svenska marknaden samlades 14 vanliga fabrikat av tomatpuré in från livsmedelshandeln.
Testfakta anlitade MeasurLabs i Finland för att organisera och kvalitetssäkra analysen, som utfördes vid ett ackrediterat livsmedelslaboratorium. Syftet var att undersöka förekomsten av vanligt förekommande mögelgifter (Alternaria-toxiner) – AOH, AME och TeA – samt rester av bekämpningsmedel, totalt 644 olika pesticider som används inom tomatodling.
Det är viktigt att understryka att även om resultaten är anmärkningsvärda, så är ingen av de testade produkterna olaglig att sälja.
EFSA – den europeiska livsmedelssäkerhetsmyndigheten – har ännu inte infört några bindande gränsvärden för dessa mögelgifter, utan endast indikativa riktvärden. Dessa ska fungera som tidiga varningsnivåer och leda till ökad uppmärksamhet i odling och produktion – inte som lagliga maxnivåer som inte får överskridas.
[PDF]
Höga nivåer i flera fabrikat
Mögelgifter, så kallade alternariatoxiner, bildas av mögelsvampar som växer på grönsaker, till exempel om tomaterna skördas för sent eller lagras i alltför fuktiga förhållanden. Enligt EFSA har ämnena alternariol (AOH), alternariolmonometyleter (AME) och tenuazonsyra (TeA) cancerframkallande effekter och kan skada cellernas DNA.
I väntan på lagstadgade gränser har EFSA satt upp riktvärden för orosnivåer (indicative levels / toxicological thresholds of concern, TTC) för processade produkter som tomatpuré: AOH: max 10 μg (mikrogram)/kg, AME: max 5 μg/kg och TeA: max 500 μg/kg. Analysen visar att några produkter innehåller mögelgifter långt över dessa nivåer. De högsta halterna uppmättes i Felix och ICA I love eco, som låg på tre respektive sju gånger över EFSA:s riktvärden.
Enligt EFSA:s riktvärde finns en teoretisk risk för genotoxiska effekter vid ett dagligt intag som överstiger 2,5 ng (nanogram) per kilo kroppsvikt. För en vuxen person som väger 60 kg motsvarar det 150 ng per dag. Med den uppmätta halten i ICA I love ecos tomatpuré innebär det att redan ett regelbundet intag på 2 gram per dag räcker för att nå detta gränsvärde.
– Det troligaste är att toxinerna bildats i tomater som möglat under odlingen eller efter skörd. Om dessa inte sorterats bort innan de processas till tomatpuré sprids toxinerna i hela produkten. Toxinerna är dessutom värmestabila, så finns de med från början blir de kvar i slutprodukten, säger Pasi Tuomikoski, livsmedelskemist vid MeasurLabs i Finland.
Livsmedelsverket har tidigare påpekat att Alternariatoxiner inte förstörs vid upphettning, vilket innebär att åtgärder måste vidtas redan i odling och produktion – inte i köket.
– Som konsument är det svårt att skydda sig mot toxiner i processade produkter eftersom de varken ger smak eller lukt. AOH och AME är inte akuttoxiska, men långvarig exponering kan påverka hälsan. Djur- och cellstudier har visat att de är genotoxiska (påverkar arvsmassan) och mutagena, samt kan störa immunsystem och fosterutveckling, säger Åsa Svanström, mikrobiolog vid Livsmedelsverket.
Flera spår av bekämpningsmedel – men under gränsvärden
Utöver mögelgifter analyserades samtliga produkter för pesticider (bekämpningsmedelsrester) från odlingen. Spår av pesticider hittades i elva av de 14 fabrikaten, men samtliga halter låg under EFSA:s gränsvärden.
Tre märken – Itigo, Änglamark och Kung Markatta – var helt fria från rester, medan Mino och Coop hade flest fynd med elva olika ämnen vardera. Även vissa ekologiska produkter innehöll spår av bekämpningsmedel, men samtliga höll sig inom regelverket, som tillåter högst två rester under 0,01 mg/kg.
