Kriget mellan dvd-formaten

Kriget mellan dvd-formaten

Den som köper en högupplöst dvd-spelare riskerar att göra ett dåligt köp. Kampen mellan bluray och hd-dvd är inte avgjord och ett av formaten kommer att förlora. Testfakta har undersökt vilket format som ligger bäst till.

Testfakta Publicerad: 9 Okt, 2007
Läs senare
På 1980-talet stod striden mellan VHS och betamax. Nu är det bluray och hd-dvd som kämpar mot varandra. I potten ligger i princip hela marknaden för högupplösa dvd-spelare. Det format som lyckas slå igenom störst kommer att ta ett stadigt grepp om marknaden och det andra formatet riskerar att försvinna.
    Än så länge säljs inte många högupplösta dvd-spelare i Sverige, men i takt med att allt fler har en platt-tv hemma som är anpassad till hd-upplösning kommer fler troligen även vilja se på film med bättre bildkvalitet.
    Den som köper en högupplöst dvd-spelare idag tar en risk. Spelarna är dyra och investeringen går förlorad om den sen inte går att använda. Kampen står nämligen mellan vilket format som de stora filmbolagen kommer att välja till sina dvd-filmer. Köper du en bluray-spelare och alla filmer sedan kommer i hd-dvd-format, ja, då har du inte gjort det bästa köpet.
För att ge dig en bild av vilket format som ligger bäst till, har Testfakta pratat med ett par av de stora filmbolagen som finns representerade i Sverige: Walt Disney, Warner Home Video och Svensk Filmindustri. De har valt olika strategier.
– Disney stödjer bluray och det handlar om strategiska satsningar efter vad formatet är kapabelt till. Bluray har större kapacitet är hd-dvd, säger Jonas Cederroth, sälj-och marknadsföringschef för Disney i Skandinavien.
Vilken makt har Walt Disney att påverka "format-striden"?
– Det är klart det har stor betydelse vilket vi väljer, vi är stora på barnfilm, men det finns ju annan film också. Självklart vill vi att så många som möjligt satsar på bluray, vi är övertygade om att det här formatet är framtiden, menar Jonas Cederroth.
Warner har valt en annan strategi och ger ut sina dvd-filmer i alla tre formaten, vanlig dvd, bluray och hd-dvd.

Totalt sett så har bluray större stöd bland de stora filmbolagen i Hollywood. Fem av åtta stora bolag stödjer bluray (Disney, Fox, Sony, MGM, Lions Gate) medan två stödjer hd-dvd (Universal, Paramount) och  Warner stödjer båda*.

Tillsammans med filmbolagen har tillverkarna av dvd-spelare en avgörande roll. Vissa har tagit tydlig ställning, som Sony som kör på bluray och Toshiba som satsar på hd-dvd.



*(Källa: Rateko)

facebook Comments

Fler nyheter

Laboratorietest

Otillåtna pesticidhalter i färska örter – flera dillsorter borde inte säljas i butik

Testfaktas stora laboratoriegranskning av färska örter visar att flera av dem innehåller det förbjudna bekämpningsmedlet DDT och otillåtet höga halter av svamppesticiden penkonazol.

Laboratorietest

Stor skillnad på smak och pris mellan olika kaffesorter

Bryggkaffe har onekligen en särskild plats i svenska hjärtan; puttrandet från en bryggare är nog ett av de svenskaste ljud som finns. Samtidigt har kaffet ökat rejält i prisde senaste åren. Testfakta har testat smak och akrylamidhalt på de tolv vanligaste 
sorterna av bryggkaffe i butik, och hittar både toppval och bottennapp. 

Laboratorietest

Test av Clas Ohlsons noppborttagare

På uppdrag av Testfakta har det ackrediterade laboratoriet Weber & Leucht GmbH i Fulda, Tyskland, genomfört ett omfattande prestanda- och kvalitetstest av Clas Ohlsons noppborttagare (artikelnummer 44-6180). Testet omfattar mekanisk prestanda, ergonomi, säkerhet och användarvänlighet och bygger på etablerade och standardiserade testmetoder för textila produkter.

Viktigt med rätt säng för god sömn

Fast eller mjuk, skum eller spiralfjädrar, zonindelad eller inte? Många begrepp och ett gigantiskt utbud gör det svårt att hitta rätt i sängdjungeln. Testfakta och ergonomiexpert Dr Florian Heidinger reder ut begreppen.

Laboratorietest

Håller kalsongerna måttet? Testfaktas stora kalsongtest ger svar.

Kalsonger som tappar formen och blir noppiga efter några tvättar gör ingen glad. Testfaktas stora laboratorietest av boxerbriefs i bomull visar att skillnaderna i kvalitet är stora. Jack & Jones, Calvin Klein och Calida klarade tvätt, torktumling och töjning bäst – medan Björn Borg och Uniqlo tappade formen.

Laboratorietest

Mögelgift i tomatpuré

Tomater som möglat under odling eller lagring kan bilda mögelgifter med potentiellt allvarliga hälsorisker. Testfaktas analys av 14 fabrikat av tomatpuré visar på anmärkningsvärt höga nivåer i vissa produkter.

Laboratorietest

Som man bäddar får man sova

En bra bäddmadrass kan göra din säng både bättre och skönare. Men det är stora skillnader mellan olika märken visar Testfaktas stora test av bäddmadrasser under 3000 kronor.

Laboratorietest

Premiumglas är bäst – men alla klarar kraven

Priset på glasögonglas skiljer sig rejält mellan olika tillverkare och optikerkedjor. Testfaktas stora test av glasögonglas visar att premiumglasen från tillverkarna är något bättre, framför allt när det gäller reptålighet, men inga glasögonglas är dåliga.

Laboratorietest

Bästa ljusslingan till vintermörkret

Slingor av smålampor som lyser upp trädgården eller balkongen är en upplyftande syn under vinterhalvåret och gör den mörka årstiden lite ljusare. Men vad kostar det att ha dem tända dag och natt hela vintern, och hur vet man vilka som håller år efter år och vilka som bara klarar en säsong innan de ger upp? 

Laboratorietest

Mixat resultat i blendertest

En bra blender kan vara en god hjälp i köksarbetet. De flesta av dagens blenders har tillräcklig kraft för att krossa, hacka och mixa det mesta. Men det är vissa skillnader på både prislapp och användarvänlighet, visar vårt test av blenders under 4000 kr.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.