Billigaste matkassen i Västerås, Örebro, Gävle och Falun

Billigaste matkassen i Västerås, Örebro, Gävle och Falun

Familjer som handlar sin mat via nätet kan spara tusentals kronor varje år på att välja rätt butik. Det visar en jämförelse av 73 varor hos olika näthandlare i fyra mellansvenska städer.

Martin Hansson
Martin Hansson Publicerad: 13 nov, 2017
Läs senare

Västerås

Störst besparing blir det om man handlar hos Citygross. Väljer man att veckhandla på nätet och hämta ut matkassen i butiken så kan en familj på fyra personer spara nästan 15 000 kronor per år, jämfört med vad det kostar att handla hos Mathem. Väljer man att få maten hemkörd från Citygross är besparingen något mindre eftersom det tillkommer en hemkörningsavgift på 50 kronor.

Västerås

Örebro

Här är Willys billigast. En familj på fyra personer kan spara runt 10 000 kronor om året jämfört med Hemköp Svampen. Vill man ha kassarna hemkörda blir besparingen något mindre eftersom detta kostar mer hos Willys än hos Hemköp.

Örebro

Gävle

En familj på fyra personer kan spara runt 12 000 kronor om året genom att handla på Coop eller Ica jämfört med Mathem. Coop och Ica ligger på nästan samma prisnivå. Under den vecka som jämförelsen gjordes var Ica:s kasse något billigare eftersom man hade fler rabatter. Tar man bort rabatterna blir Coop billigare.

Gävle

 

Falun

Billigast är Willys. Jämfört med Ica Maxi blir besparingen per år närmare 9 000 kronor för en familj. Vill man ha maten hemkörd blir besparingen ännu större eftersom Ica har högre hemkörningsavgift.

Falun

 

 

Fakta om jämförelsen

Testfakta har i samarbete med prisjämförelsesajten Matpriskollen jämfört priserna hos olika nätbutiker för livsmedel i Västerås, Örebro, Gävle och Falun. Willys, Citygross, Hemköp uppger att man har samma pris i butik som på nätet. Coop uppger att man har samma pris på nätet, som i sina stora Coopbutiker. Jämförelsen är gjord den 24 och 25 oktober 2017.

Prisjämförelsen bygger på en jämförelse av 76 välkända dagligvaruprodukter. Matkassen är ihopsatt utifrån SCB:s statistik över svenskarnas inköpsvanor och motsvarar ungefär en genomsnittlig veckohandling för en familj på fyra personer i kostnad. För att kunna göra det jämförbart har vi inte tagit med butikernas egna varumärken.

Uträkningen om årlig besparing bygger på jämförelse i inköpskostnader för de 76 undersökta varorna vid undersökningstillfället (ordinarie pris) som vi därefter har multiplicerat med 52 veckor. I de fall butikerna har en plockavgift eller annan obligatorisk avgift är denna inräknad i jämförelsen. 

I de enstaka fall där en vara saknas hos någon butik har vi använt olika sätt att komma runt detta på ett så rättvisande sätt som möjligt:

1. Använt en jämförbar ersättningsprodukt. Exempel: ”Cocktailtomater”, där vi tagit den billigaste från respektive butik. Spagetti 1 kg, så har vi tagit antingen Kungsörnen eller Barilla 1 kg. Om båda funnits har vi tagit den billigaste.

2. Använt priset hos en annan butik inom samma kedja med samma prisbild. Exempel: Citygross i Örebro och Citygross Västerås, vilka har nästan exakt samma priser. Om någon vara saknas hos den ena butiken har priset hos den andra använts (t ex ”Nutella 350 g”)

3. Satt ett neutralt jämförelsepris som inte påverkar den totala prisskillnaden mellan den aktuella butiken och den billigaste butiken i jämförelsen. Exempel: Citygross i Örebro saknar Daimstrut 6-pack i sortimentet. Priset har därför viktats upp med totala skillnaden mot Willys, dvs +6%, som är den procentuella prisskillnaden totalt mellan butikerna.

facebook Comments

Fler nyheter

Laboratorietest

Otillåtna pesticidhalter i färska örter – flera dillsorter borde inte säljas i butik

Testfaktas stora laboratoriegranskning av färska örter visar att flera av dem innehåller det förbjudna bekämpningsmedlet DDT och otillåtet höga halter av svamppesticiden penkonazol.

Laboratorietest

Stor skillnad på smak och pris mellan olika kaffesorter

Bryggkaffe har onekligen en särskild plats i svenska hjärtan; puttrandet från en bryggare är nog ett av de svenskaste ljud som finns. Samtidigt har kaffet ökat rejält i prisde senaste åren. Testfakta har testat smak och akrylamidhalt på de tolv vanligaste 
sorterna av bryggkaffe i butik, och hittar både toppval och bottennapp. 

Laboratorietest

Test av Clas Ohlsons noppborttagare

På uppdrag av Testfakta har det ackrediterade laboratoriet Weber & Leucht GmbH i Fulda, Tyskland, genomfört ett omfattande prestanda- och kvalitetstest av Clas Ohlsons noppborttagare (artikelnummer 44-6180). Testet omfattar mekanisk prestanda, ergonomi, säkerhet och användarvänlighet och bygger på etablerade och standardiserade testmetoder för textila produkter.

Viktigt med rätt säng för god sömn

Fast eller mjuk, skum eller spiralfjädrar, zonindelad eller inte? Många begrepp och ett gigantiskt utbud gör det svårt att hitta rätt i sängdjungeln. Testfakta och ergonomiexpert Dr Florian Heidinger reder ut begreppen.

Laboratorietest

Håller kalsongerna måttet? Testfaktas stora kalsongtest ger svar.

Kalsonger som tappar formen och blir noppiga efter några tvättar gör ingen glad. Testfaktas stora laboratorietest av boxerbriefs i bomull visar att skillnaderna i kvalitet är stora. Jack & Jones, Calvin Klein och Calida klarade tvätt, torktumling och töjning bäst – medan Björn Borg och Uniqlo tappade formen.

Laboratorietest

Mögelgift i tomatpuré

Tomater som möglat under odling eller lagring kan bilda mögelgifter med potentiellt allvarliga hälsorisker. Testfaktas analys av 14 fabrikat av tomatpuré visar på anmärkningsvärt höga nivåer i vissa produkter.

Laboratorietest

Som man bäddar får man sova

En bra bäddmadrass kan göra din säng både bättre och skönare. Men det är stora skillnader mellan olika märken visar Testfaktas stora test av bäddmadrasser under 3000 kronor.

Laboratorietest

Premiumglas är bäst – men alla klarar kraven

Priset på glasögonglas skiljer sig rejält mellan olika tillverkare och optikerkedjor. Testfaktas stora test av glasögonglas visar att premiumglasen från tillverkarna är något bättre, framför allt när det gäller reptålighet, men inga glasögonglas är dåliga.

Laboratorietest

Bästa ljusslingan till vintermörkret

Slingor av smålampor som lyser upp trädgården eller balkongen är en upplyftande syn under vinterhalvåret och gör den mörka årstiden lite ljusare. Men vad kostar det att ha dem tända dag och natt hela vintern, och hur vet man vilka som håller år efter år och vilka som bara klarar en säsong innan de ger upp? 

Laboratorietest

Mixat resultat i blendertest

En bra blender kan vara en god hjälp i köksarbetet. De flesta av dagens blenders har tillräcklig kraft för att krossa, hacka och mixa det mesta. Men det är vissa skillnader på både prislapp och användarvänlighet, visar vårt test av blenders under 4000 kr.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.