Trafikexpert varnar för intensivkurser

Trafikexpert varnar för intensivkurser

– Forskning har visat att sannolikheten att råka ut för olyckor är större om man lärt sig köra genom en intensivkurs, säger Nils Petter Gregersen, trafiksäkerhetschef på NTF

Lotta Hedin
Lotta Hedin Publicerad: 14 aug, 2011
Läs senare

Det är genom mycket övning om man lär sig att undvika olyckor. Det menar Nils Petter Gregersen, trafiksäkerhetschef på NTF. Han hänvisar till tidigare undersökningar som visar att om man komprimerar sin förarutbildning och lär sig köra under kort tid, så ökar risken för olyckor.

Nils Petter Gregersen är själv en av författarna till en rapport om övningskörning bland 18 till 24-åringar som Statens väg- och transportforskningsinstitut publicerade 2005.

Den visade bland annat att övningsmängden inte hade någon betydelse för resultatet på körprovet. Det ska sättas i relation till studierna som visar till att olycksrisken har ett tydligt samband övningsmängden.
– Det praktiska körprovet är ett ganska grovt prov, har man lite tur och övar på rätt saker så kan man slinka igenom. Men det behöver inte betyda att man är en säker förare, säger Nils Petter Gregersen.

Hans Mattson arbetar med körkortsfrågor på Transportstyrelsen. Även han ser en risk för att enbart luta sig mot en intensivutbildning när man tar körkort, om man inte övat särskilt mycket hemma innan.
– Jag har inte sett att intensivkurserna som sådana skulle leda till fler olyckor. Men som inlärningsmodell ger häftigt korvstoppande under kort tid sämre behållning på lång sikt. Polletterna hinner inte trilla ner.

– Man måste köra tillräckligt mycket i trafiken för att få en känsla och kunna bedöma risker. Det kan du aldrig berätta för någon, det måste man lära sig, säger han.

 

Nils Petter Gregersen på NTF förespråkar att den som vill hålla nere kostnaderna ska försöka öva så mycket som möjligt privat för att få vägvana.
– Men trafikskolan behövs också för att lyfta fram farorna med att köra bil. Det klarar inte mamma och pappa, och att bara gå de obligatoriska riskkurserna räcker inte ur säkerhetsperspektiv, säger Nils Petter Gregersen.

facebook Comments

Fler nyheter

Laboratorietest

Stor skillnad på smak och pris mellan olika kaffesorter

Bryggkaffe har onekligen en särskild plats i svenska hjärtan; puttrandet från en bryggare är nog ett av de svenskaste ljud som finns. Samtidigt har kaffet ökat rejält i prisde senaste åren. Testfakta har testat smak och akrylamidhalt på de tolv vanligaste 
sorterna av bryggkaffe i butik, och hittar både toppval och bottennapp. 

Laboratorietest

Test av Clas Ohlsons noppborttagare

På uppdrag av Testfakta har det ackrediterade laboratoriet Weber & Leucht GmbH i Fulda, Tyskland, genomfört ett omfattande prestanda- och kvalitetstest av Clas Ohlsons noppborttagare (artikelnummer 44-6180). Testet omfattar mekanisk prestanda, ergonomi, säkerhet och användarvänlighet och bygger på etablerade och standardiserade testmetoder för textila produkter.

Viktigt med rätt säng för god sömn

Fast eller mjuk, skum eller spiralfjädrar, zonindelad eller inte? Många begrepp och ett gigantiskt utbud gör det svårt att hitta rätt i sängdjungeln. Testfakta och ergonomiexpert Dr Florian Heidinger reder ut begreppen.

Laboratorietest

Håller kalsongerna måttet? Testfaktas stora kalsongtest ger svar.

Kalsonger som tappar formen och blir noppiga efter några tvättar gör ingen glad. Testfaktas stora laboratorietest av boxerbriefs i bomull visar att skillnaderna i kvalitet är stora. Jack & Jones, Calvin Klein och Calida klarade tvätt, torktumling och töjning bäst – medan Björn Borg och Uniqlo tappade formen.

Laboratorietest

Mögelgift i tomatpuré

Tomater som möglat under odling eller lagring kan bilda mögelgifter med potentiellt allvarliga hälsorisker. Testfaktas analys av 14 fabrikat av tomatpuré visar på anmärkningsvärt höga nivåer i vissa produkter.

Laboratorietest

Som man bäddar får man sova

En bra bäddmadrass kan göra din säng både bättre och skönare. Men det är stora skillnader mellan olika märken visar Testfaktas stora test av bäddmadrasser under 3000 kronor.

Laboratorietest

Premiumglas är bäst – men alla klarar kraven

Priset på glasögonglas skiljer sig rejält mellan olika tillverkare och optikerkedjor. Testfaktas stora test av glasögonglas visar att premiumglasen från tillverkarna är något bättre, framför allt när det gäller reptålighet, men inga glasögonglas är dåliga.

Laboratorietest

Bästa ljusslingan till vintermörkret

Slingor av smålampor som lyser upp trädgården eller balkongen är en upplyftande syn under vinterhalvåret och gör den mörka årstiden lite ljusare. Men vad kostar det att ha dem tända dag och natt hela vintern, och hur vet man vilka som håller år efter år och vilka som bara klarar en säsong innan de ger upp? 

Laboratorietest

Mixat resultat i blendertest

En bra blender kan vara en god hjälp i köksarbetet. De flesta av dagens blenders har tillräcklig kraft för att krossa, hacka och mixa det mesta. Men det är vissa skillnader på både prislapp och användarvänlighet, visar vårt test av blenders under 4000 kr.

Laboratorietest

Enkla sommarmaten sätts på prov

Det ska vara enkelt och gå fort att laga mat på sommaren. Testfakta har laboratorietestat tio sorters grillkorv som visar på stora skillnader i köttinnehåll. Flera av butikernas grillkorvar får också underkänt i smaktestet.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.