Reklam för snabba lån stoppas

Reklam för snabba lån stoppas

Så kallade mobillån får inte längre marknadsföras som ett snabbt och bekvämt sätt att få tag på pengar. Det avgjorde Marknadsdomstolen i en dom mot företaget Mobillån Sverige AB.

Susanne Ståhl Publicerad: 25 jul, 2007
Läs senare

Domen påverkar hela branschen av snabba lån, som man kan ansöka om via mobil eller internet. Även om beslutet riktar sig mot Mobillån Sverige AB måste alla företag i branschen rätta sig efter det.
Det var förra året som Konsumentombudsmannen (KO) stämde Mobillån Sverige AB. KO ansåg att företagets marknadföring stred mot konsumentkreditlagen, eftersom KO ansåg att den lyfte fram snabbheten och bekvämligheten men inte visade kostnaden och lånetiden lika tydligt. Nu har Marknadsdomstolen gått på KO:s linje.
– Domen är en viktig signal till alla utlåningsföretag att man måste vara återhållsam i sin marknadsföring. Det går inte längre att locka med låneerbjudanden som, istället för att hjälpa, kan stjälpa en konsuments ekonomi, säger Håkan Sandesjö, tf Konsumentombudsman.
   Mobillån Sverige AB:s vd Magnus Johansson ger dock en annan bild av Marknadsdomstolens beslut.
– Jag är jätteglad, det är en jättesuccé för oss. Vi vann fem av sex punkter, till exempel tycker Marknadsdomstolen att vi informerar tillräckligt i reklamen, säger han.
KO ville att Marknadsdomstolen skulle tvinga Mobillån Sverige AB att tydligare informera om kostnader och låntider för lånen i reklamen, men där fick KO alltså inte gehör.
Hur kommer er marknadsföring att se ut nu?
– Vi kommer att fortsätta precis som idag, men vi ska ändra infotexten i vår radioreklam så att ordet snabbt inte nämns.
Men är inte just snabbheten ett nyckelord i er marknadsföring?
– Nej, det har det aldrig varit. Vi informerar om hur lång tid tjänsten tar, men vi tycker inte själva att vi tryckt på snabbheten, säger Magnus Johansson.
    Mobillånen dök upp under våren 2006 och fram till årsskiftet hade 1407 personer hamnat i Kronofogdens register. Av dem var fyra av tio under 25 år. Under årets fyra första månader i år har ytterligare 2600 personer inte lyckats betala tillbaka sina lån och riskerar att hamna i Kronofogdes register. KO anser att mobillånen är en skuldfälla, men den bedömningen delas inte av Magnus Johansson.
– Det är det absolut inte, vi pratar om smålån på 3000 kronor med en avgift på 600 kronor, det är svårt att se det som en skuldfälla tycker vi, säger han.
 Nu väntar nästa mål i Marknadsdomstolen, som gäller att KO stämnt företaget för oskäliga avgifter.

facebook Comments

Fler nyheter

Laboratorietest

Bästa valet för semestern - tufft test av resväskor

Handtag som går av och hjul som går sönder – en trasig resväska kan verkligen förstöra semesterstämningen. Testfakta har testat 9 olika modeller av mellanstora resväskor och resultatet överraskar. Bäst i test blir Rusta, som också är en av testets billigaste resväskor.

Laboratorietest

Bubblare vinner över färdig cola

Sockerfri colaläsk är den absolut vanligaste typen av läsk i Sverige, över 341 miljoner liter såldes förra året. Testfakta har genomfört ett stort smaktest av sju olika sorters färdigköpt sockerfri colaläsk och en hemmakolsyrad, och resultatet överraskade.

Laboratorietest

En pergola för alla väder

En pergola ska klara av både sol, regn, snö och vind och pryda sin plats i trädgården under många år – men alla gör det inte lika bra. I Testfaktas stenhårda laboratorietest vinner Pergolux slitagetåliga modell tack vare en stabil konstruktion.

Laboratorietest

Dyrt plut för fyllig trut – med vissa risker

Många vill maxa plutet på läpparna och då är lip plumpers ett mindre invasivt sätt än fillers. Men hur fungerar de, och kan de vara skadliga? Flera produkter innehåller också allergena ämnen utan att det redovisas på förpackningen, något som kan ge livslång kontaktallergi.

Laboratorietest

Vassast i trädgården - 8 sekatörer i test

Oavsett om du är proffs i parken eller hobbyodlare hemma så är sekatören ett av trädgårdens viktigaste verktyg. Men kvalitetsverktyg kostar ofta en hel del, och de bästa sekatörerna ligger högre i pris än genomsnittet. Vinnaren i Testfaktas laboratorietest av sekatörer blir Fiskars som har utmärkt skärprestanda och är mycket ergonomisk för många timmar i trädgårdslandet.

Allergena parfymämnen

Parfymämnen är bland de vanligaste orsakerna till kontaktallergi. EU har identifierat 26 allergena parfymämnen som måste anges i kosmetiska produkter om de förekommer över viss halt.

Laboratorietest

Så många lingon är det i burken

Rårörda lingon är precis vad namnet antyder – färska lingon som varsamt blandats med socker, utan tillsatser och utan uppvärmning. Men hur står sig butikernas burkar mot den traditionella metoden? Är det verkligen rårörda lingon, eller snarare vanlig sylt? Testfaktas test avslöjar stora skillnader mellan olika fabrikat
Laboratorietest

Te i påse – stora skillnader i kvalitet och pris

Svart te har högre koffeinhalt än många andra teer, och den uppiggande effekten är en av anledningarna till att det gör sig extra bra på morgonen. Men se till att välja rätt – det är stor skillnad på både smak och kvalitet, och priset varierar enormt.

Laboratorietest

Bästa bindan innehåller också mycket förnybart material

Tunn, torr och läckagefri ­är målet när tillverkarna utvecklar bindor. Men det är stora skillnader i prestanda mellan olika fabrikat visar Testfaktas stora laboratorietest av sanitetsbindor på den svenska marknaden. Flera av bindorna innehåller också stora mängder fossilbaserat material, trots att alternativ finns.

Håll dig på fötterna i vinter

När trottoarer och vägbanor täcks av hård snö och is ökar risken markant för att ramla olyckligt och skada sig. Med halkskydd på skorna i form av broddar minskar risken för att falla på en isfläck. Vi testar åtta broddar för användning i stadsmiljö och korar en vinnare som ger bäst fäste i is och snö.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.