Mixat resultat i mixertest

Mixat resultat i mixertest

Laboratorietest

Att mixa ihop en fruktdrink borde vara en enkel match för en mixer. Men Testfaktas test av nio olika fabrikat visar att så inte är fallet. Testets näst dyraste mixer hade stora svårigheter med både juice och milkshake.

Laboratorietest
Mattias Boström Publicerad: 15 Aug, 2009
Läs senare

Smoothies, milkshakes och såser. En mixer eller blender kan vara till stor hjälp i köket, om den levererar ett tillfredsställande resultat. Testfakta lät brittiska Intertek testa sju olika mixrar i momenten mixning, uthållighet, hanterbarhet och funktioner.

I momentet mixning användes vanliga råvaror – som morötter, bananer, kokta grönsaker, nötter och is.

Morötterna och bananerna mixades var för sig och tillsammans med 150 milliliter vatten och fem respektive tio gram socker. Efter avslutad mixning silades resultatet och därefter vägdes restprodukterna. Resultatet visade på stora skillnader i kapacitet.

[PDF]

Testets näst dyraste mixer, Krups Expert 7000, var klart sämst, trots en prislapp på 1 900 kronor. Den hade stora svårigheter med såväl bananer som morötter och is, stora delar av morotsjuicen och bananmilkshaken var helt omixade. Nötter klarar den över huvud taget inte av, vilket även står i manualen. Viktor Westerlind, Årets kock 2009, ställer sig frågande till behovet av en sådan maskin.

– Jag har lite svårt att uttala mig om just den här maskinen, eftersom jag inte har provat den. Men det låter lite konstigt att den presterar så dåligt och att den inte klarar av att mixa nötter. Då behöver man ju ha två maskiner i köket. Det verkar vara en lite onödig produkt, säger han.

Line Skovly Christensen, produktchef på Groupe SEB Nordic, som marknadsför Krups i Norden, håller med om att Expert 7000 inte presterar tillfredsställande i testet.

– Jag håller med om att resultatet när det gäller bananmilkshake och morotsjuicen inte är så positiva för Expert 7000. Det förvånar mig, jag har aldrig stött på liknande resultat. Jag skulle vilja undersöka testresultaten tillsammans med vår tekniska avdelning i Frankrike, säger hon.

Testets billigaste mixer, C3, var överraskande bäst av samtliga modeller i mixningsmomentet. Men när det gällde uthållighet gick det sämre. 200 gram rå potatis, 200 gram råa morötter, 125 gram rå lök mixades tillsammans med 300 ml vatten under två minuter.  Därefter fick mixerna vila i 15 minuter. Proceduren upprepades 50 gånger. Samtliga mixrar klarade testet, utom C3. Den stoppades efter 41 cykler, då läckage och missljud uppstod efter att motorlagret börjat skära.

Bäst i test blev Bosch MMB11B1. Den klarade av samtliga moment bra, utom mixningen av nötter. Men där presterade å andra sidan även många andra mixrar otillfredsställande. Enligt Viktor Westerlind är dock användningsområdet för en hemmamixer aningen begränsat.

– Det är ju skillnad på de man använder hemma och de vi använder i restaurangköken. Jag har en mixer hemma, men jag använder den sällan. Den klarar ju soppor, milkshake och dressingar. Men om man ska investera i en köksmaskin rekommenderar jag i stället en helt vanlig köksassistent.

Fakta

Brittiska Intertek ETL SEMKO har på testfaktas uppdrag testat nio blendrar.
Testet omfattar, Mixer-prestanda med olika typer av innehåll, teknisk kvalitet och utformning (endast funktionell aspekt), hanterbarhet och övriga funktioner

Följande blendrar har testats:

  • Bosch MMB11B1/07
  • OBH Nordica Supreme 6653
  • Dualit Professional DBL2
  • Electrolux ASB 8000
  • Philips HR2094
  • Krups Expert 7000
  • C3 30-30932


Mixresultatet vägdes och bedömdes utifrån storleken på restprodukterna respektive jämnheten på det färdigmixade innehållet.

I ett uthållighetstest utsattes blendrarna för ett mer krävande innehåll, som utgjordes av 200 gram rå potatis, 200 gram råa morötter, 125 gram rå lök som mixas tillsammans med 300 ml vatten. Mixerna fick gå 2 minuter och därefter vila i 15 minuter. Proceduren upprepades 50 gånger.
Under testets gång noterades eventuella missljud, läckage eller funktionsproblem.

Hanterbarhet
Bedömning av hanterbarheten omfattar följande moment:
-    Ta isär och sätta ihop mixern
-    Fylla kannan med olika innehåll
-    Ta av kannan och tömma innehållet
-    Instrumentpanel
-    Rengöring
-    Instruktioner (på mixern och instruktionsbok)

Resultaten från de olika delmomenten har betygsatts på en skala från 1 till 5, där 5 är bäst. I totalbetyget har störst vikt lagts vid mixerprestanda (50 %). Kvalitet och utformning har viktats in med 40 % och hanterbarhet och funktioner med 10 %.

TABELL MED RESULTAT FRÅN TESTET

facebook Comments

Fler nyheter

Laboratorietest

Vegofärsen blir en järnfälla

Allt fler väljer vegofärs framför köttfärs. Men för någon som har ett behov av samma tillskott av järn och zink som för kött kan det vara ett förrädiskt val. Testfaktas test av 14 vegofärser visar att kroppens förmåga att tillgodogöra sig järn och zink hämmas av den så kallade fytinsyran som bland annat förekommer i baljväxter.

Små PFAS-spår från fluorvallan längs Vasaloppet

Testfakta har låtit testa ett antal vattendrag i anslutning till Vasaloppet för att utröna om åkarnas fluorvallor bidrar till ökade nivåer av PFAS-kemikalier. 

Analysen visar knappt mätbara nivåer.

–  Det är helt klart lägre än förväntat, vilket förstås också är positivt, säger Torbjörn Synnerdahl, testansvarig vid Eurofins.

Laboratorietest

Låt pengarna styra fetavalet

Sugen på en äkta feta till den grekiska salladen? Låt priset avgöra!
Testfakta stora test av fetaost visar att det inte är några större skillnader i smak, kvalitet eller innehåll mellan alternativen. Du får en bra fetaost – oavsett om du betalar 145 eller 200 kronor kilot.

Långtidstest av elcyklar - resultat

1 000 km i vardagen - hur klarar sig elcyklarna utanför laboratoriemiljön?

Laboratorietest

Det kan vara ditt padelrackets fel om ditt spel har blivit sämre

Man ska ju inte skylla på materialet, men världens första laboratorietest av padelracketar visar att ditt racket faktiskt kan ha förändrats. Ett testat märke visade avvikande mätvärden med 25 procent efter uthållighetstestet.

Laboratorietest

Connect Ultra Premium

Testfakta har på uppdrag av ÖoB laboratorietestat ett urval av alkaliska AA-batterier, däribland ÖoB:s egna fabrikat Connect Ultra Premium. Testresultatet visar att Connect Ultra Premium presterar genomgående bra i samtliga testmoment och uppfyller därigenom kraven för Testfakta Verified Quality & Performance.

 

Elcyklar - en omogen marknad

Testfaktas långtidstest av elcyklar visar tydligt att det fortfarande är en väldigt omogen marknad. Många elcyklar är undermåligt utrustade, särskilt när det gäller bromsarna.

Fem sätt att somna snabbare

En god natts sömn kan ibland kännas svårfångad. Den är också högst personlig: otaliga faktorer spelar in i varje persons sömnrutin. Här är några metoder som har hjälpt andra att somna på kvällen.

Laboratorietest

Bästa plåstret på såren

Finns det plåster som både stoppar blodflödet och sitter kvar - även när det blir blött? Då får du vara beredd att betala lite mer – ett billigare plåster brister ofta i något av momenten.

Laboratorietest

Valet av maskindiskmedel viktigare än somliga tror

Testfakta har jämfört nio vanliga fabrikat av maskindiskmedel på den svenska marknaden och kan berätta vilka som är värda pengarna, samt vilka du kan skippa.

Laboratorietest

Skidhandsken som håller dig torr och varm i backen

Bästa skidhandsken är varm, tålig och vattentät. Men är du bara ute efter att hålla värmen kan den billigaste handsken vara den som gör jobbet bäst. 

Laboratorietest

Undvik mättade fetter på smörgåsen och spara pengar

Vegetabiliska bordsmargarin har störst mängd nyttiga fleromättade fettsyror – och minskar risken att drabbas av hjärt- och kärlsjukdom. Väljer du ett margarin med mättade fetter får du betala nästan dubbla priset.

Laboratorietest

En bra bäddmadrass kan rädda en dålig säng

Vaknar du med ont i höften eller axeln? Kanske börjar sängen bli för gammal eller sover du kanske mer på sidan än tidigare. En ny säng är en betydande investering men ofta kan det räcka med en ny bäddmadrass för att förbättra sängens ergonomi.
Testfakta har testat hur åtta olika bäddmadrasser förbättrar ergonomin i en dålig resårbotten.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.

TEMA CYKLA

Allt inför cykelsäsongen

Tester av elcyklar, cykelhjälmar, och andra cykelrelaterade produkter. Här hittar du även tips och guider.

TEMA SOVA

Allt för din nattsömn

Tester av sängar, bäddmadrasser och kuddar samt guider och artiklar om sömnrelaterade produkter.