Vid köp av kamera fäster konsumeterna stor vikt vid optik och megapixlar. Kanske är det dags att även börja beakta hur kameran tål kyla.
För när en värmländsk man i vintras köpte en ny kamera, märkte han att den slutade fungera när temperaturen kröp under nollstrecket. Han vände sig till nätbutiken Dustin för att häva köpet, men fick nej, skriver Göteborgs-Posten.
Enligt Dustin klarar LCD-skärmar i allmänhet inte låga temperaturer, något företaget inte upplyser om på sin hemsida.
Men när kunden vände sig till Allmänna reklamationsnämnden gick det bättre.
"Att en kamera som säljs i Sverige, där utomhustemperaturen under stora delar av året kan förväntas ligga under noll grader, inte fungerar vid så låga temperaturer är en sådan egenskap som köparen måste kunna räkna med att bli upplyst om före köpet", fastslog Arn, som nu uppmanar Dustin att häva köpet och ge kunden pengarna tillbaka.
Oavsett om du är proffs i parken eller hobbyodlare hemma så är sekatören ett av trädgårdens viktigaste verktyg. Men kvalitetsverktyg kostar ofta en hel del, och de bästa sekatörerna ligger högre i pris än genomsnittet. Vinnaren i Testfaktas laboratorietest av sekatörer blir Fiskars som har utmärkt skärprestanda och är mycket ergonomisk för många timmar i trädgårdslandet.