I torsdags lämnade det koreanska företaget in en stämningsansökan mot Apple för patentintrång när det gäller Ipad, Ipad Touch och Iphone.
Enligt Samsung ska Apple ha använt patenterad teknik för att minska datafel i mobila nätverk samt för att dela telefonens internetkoppling med en dator, skriver Computer Sweden.
Rabatter på 50 procent, stora prisskillnader och ett närmast oöverskådligt utbud. För den som ska köpa säng är det ofta svårt att veta vad som faktiskt skiljer en modell för 10 000 kronor från en för 50 000.
Nu inleder Testfakta en omfattande genomlysning av sängmarknaden. I initiativet Årets Säng granskas marknadens utbud i oberoende laboratorietester – med målet att ge konsumenter en tydligare bild av vilka sängar som verkligen håller måttet.