Mer än hälften av de drygt 500 granskade butikerna saknar till exempel automatisk dörröppnare på entrédörren och utanför köpcentrum är det två av tre. Dessutom har var sjätte butik trappsteg vid entrén, men saknar ramp eller hiss.
– Det är anmärkningsvärt och oacceptabelt att så många butiker inte fixar de grundläggande kraven. Alla konsumenter ska ges samma möjligheter, säger Gunnar Larsson, generaldirektör på Konsumentverket i ett pressmeddelande.
Alla riskokare i Testfaktas test klarar sin viktigaste uppgift: att koka ris. Men hur jämnt riset tillagas skiljer sig betydligt mellan modellerna. Medan de bästa ger jämnt tillagat ris genom hela grytan kan andra lämna både överkokta och underkokta partier i samma omgång.